Aké sú vyhliadky trhu s polymérmi v roku 2024?

Aké sú vyhliadky trhu s polymérmi v roku 2024?

Aký bol rok 2023? V skutočnosti to mohlo byť horšie. Našťastie sa ceny energií normalizovali, inflácia začala všade v Európe klesať a ani hospodársky pokles nebol výrazný. Neistota a strach z recesie však s nami zostali. Celková hospodárska situácia sa pomaly zlepšuje, po klesajúcej inflácii bude pravdepodobne nasledovať znižovanie úrokových sadzieb v eurozóne aj mimo nej.

Vojna však zostala s nami, a teraz už nielen na Ukrajine, ale aj na Blízkom východe. Zvyšuje sa riziko útokov, ktoré ovplyvňujú dopravné trasy, a narúšania zásobovacích trás.

Ak sa však zameriame len na európsku ekonomiku, najväčšou výzvou roku 2024 je, či sa európsku priemyselnú výrobu a spotrebu podarí vrátiť na cestu rastu. Európska výroba polymérov je v podstate orientovaná na vývoz; v roku 2021 sme v Európe vyrobili 57 miliónov ton polymérov a spotrebovali sme len 50 miliónov ton. Situácia sa však mení, vývoz európskych polymérov je takmer nemožný v dôsledku relatívne vysokých cien energií a surovín. Len na porovnanie, severoamerické náklady na výrobu chemikálií sú takmer o 55 % nižšie ako európske. K tomu všetkému sa pridáva takmer 6 % pokles, ktorý európsky priemysel zaznamenal v roku 2023.

Aj v roku 2024 očakávame nadmernú ponuku, predajný tlak a opatrných kupujúcich. Spracovatelia budú aj v roku 2024 pracovať s menšími zásobami polymérov ako zvyčajne. Snažia sa zachovať nákupnú flexibilitu a zároveň sa vyhnúť riziku. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že na konci roka 2023 mohli výrobcovia polymérov podpísať menej kontraktov, ako plánovali. Rok 2024 bude spotovým rokom. Čo znamená volatilitu aj meniace sa nákupné zvyklosti zákazníkov.

Volatilita nebude porovnateľná s tou, ktorú sme zažili v roku 2021, neočakávame prudké mesačné nárasty cien o niekoľko stoviek eur. Od toho by sa dalo odchýliť len v prípade uzavretia Hormuzského prielivu alebo Suezského prieplavu. V takom prípade by sme mali očakávať výrazný nárast cien ropy a ďalších "surovín".

Najpravdepodobnejší scenár, ktorý platí pre všetky nami skúmané polyméry, je, že v roku 2024 sa ceny budú meniť v relatívne krátkych cenových vlnách trvajúcich 1 až 3 mesiace, v relatívne úzkom pásme, podľa nižšie uvedenej logiky. Keď sú ceny nízke, ako je to teraz, keď sa zastaví dovoz, mnohí európski výrobcovia tiež znižujú svoju výrobu a dostupnosť klesá. To dáva európskym výrobcom príležitosť zvýšiť ceny. Vzhľadom na slabý dopyt však zvýšenie cien nemôže byť príliš prudké. Okrem toho je zvýšenie cien okamžite kompenzované tým, že vyššia cenová hladina okamžite stimuluje dovoz a európsku výrobu.

Trvanie cenových zmien do veľkej miery závisí od námornej dopravy a opätovného spustenia európskych tovární. Prvá vlna nárastu cien sa pravdepodobne prevalí od začiatku februára do konca apríla. V tom čase sa očakáva obdobie "vysokých cien", po ktorom očakávame trvalo "nízke ceny" od polovice mája do polovice augusta. Potom môže jeseň priniesť oživenie, prípadne trvalejšie zvýšenie cenovej hladiny. Začiatkom januára sú už viditeľné snahy o zvyšovanie cien a dokonca sa objavil jeden stredoeurópsky výrobca, ktorý zvýšil ceny už koncom decembra. Úspešnému januárovému zvýšeniu cien bránia predĺžené dovolenky, väčšina spoločností začína výrobu až v týždni od 8. januára. Ak však nie v januári, úspešné zvýšenie cien o 30 až 50 eur možno určite očakávať vo februári. To môže zvýšiť dopyt a mierne zvýšiť ceny už v druhej polovici januára. Rozhodovanie o nákupe v roku 2024 sa pravdepodobne presunie do polovice mesiacov, keď budú mať spracovatelia jasnejší prehľad o situácii na trhu a cenách.

Európsky trh bude v roku 2024 fungovať v režime "stop and go". To znamená, že väčší výrobcovia polymérov budú plánovať údržbu na rôznych miestach, čím obmedzia aj svoje emisie. Výzva nie je malá, aby bol európsky trh s polymérmi vyvážený, musí sa celková výroba polymérov v roku 2024 znížiť o takmer 20 % v porovnaní s rokom 2021. Zatiaľ nie je jasné, čo môžu urobiť výrobcovia polymérov v jednotlivých lokalitách, najmä tí, ktorí sú integrovaní s rafinériou. Pravdepodobne budú pokračovať vo výrobe s výnimkou menšej údržby.

Na mape dodávok v strednej Európe očakávame niekoľko zásadných zmien v štruktúre dodávok. Západoeurópski výrobcovia si pravdepodobne vytvoria väčšiu prítomnosť v našom regióne, keďže tento trh má väčší rastový potenciál. Niektorí veľkí európski výrobcovia chcú v roku 2024 vytvoriť v strednej Európe nové logistické centrá. Podobné plány však majú aj veľkí medzinárodní obchodníci. Proti rastúcej ponuke v západnej Európe pôsobí zvyšovanie poplatkov za prepravu a cestnú dopravu v celej Európe, najmä v Nemecku.

Vzhľadom na rastúce náklady na cestnú dopravu sa zmenšuje geografický okruh, ktorý možno efektívne a výhodne obslúžiť a hodnota lokálne vyrábaných polymérov sa zvyšuje. Preto sa - na rozdiel od západoeurópskych trendov - v regióne južnej a strednej Európy (SCE) v nasledujúcich rokoch očakáva rozširovanie kapacít PP a HDPE.

V roku 2024 očakávame výrazný pokrok v recyklácii. Už ku koncu roka 2023 bolo zrejmé, že dopyt po kvalitných a stabilných recyklovaných materiáloch sa zvýšil vďaka blížiacim sa termínom 2025 a 2030. Veľkí výrobcovia polymérov sa snažia vstúpiť do recyklačného biznisu akvizíciou regionálnych recyklačných spoločností. Tento trend, koncentrácia priemyslu, bude pokračovať aj v roku 2024, zatiaľ čo regionálna dostupnosť kvalitného odpadu zostáva obmedzená. Aj v dôsledku vysokých poplatkov za prepravu sa budú naďalej zužovať možnosti nákupu dovážaného odpadu. To všetko by malo znamenať citeľný nárast cien, najprv na trhu s recyklovaným polyetylénom, potom aj na trhu s polypropylénom a polystyrénom. Zatiaľ je otázkou, či rozšírené používanie regranulátov zníži dopyt po primárnom polyméri. V strednej Európe sa neočakáva rozšírenie regranulátov. Pre nezávislých recyklátorov môžu byť nádejou malí juhostredoeurópski výrobcovia polymérov, ktorí bojujú s problémami ziskovosti kvôli vysokým špecifickým výrobným nákladom, ale v spolupráci s recyklátormi môžu vyrábať vysokokvalitné recyklačné zmesi alebo špeciálne polyméry pre samotných recyklátorov.

Z hľadiska hospodárskych procesov nás čaká náročná prvá polovica roka 2024 a menej náročná druhá polovica roka. Vzhľadom na očakávanú neustále klesajúcu infláciu a úrokové sadzby bude ekonomika pomaly naberať na sile a môže sa začať rast, ktorý však nebude porovnateľný s predchádzajúcimi rokmi, keďže ceny energií a surovín zostanú vysoké. V druhej polovici roka pravdepodobne začne rásť aj stavebníctvo. V roku 2024 sa nám pravdepodobne podarí vyhnúť recesii na európskej úrovni, ale na skutočnú prosperitu si budeme musieť ešte počkať. Tento rok bude charakteristický akousi konsolidáciou, mnohé menšie spracovateľské podniky sa zlúčia do väčších spoločností alebo jednoducho natrvalo zaniknú.

Pri pohľade na budúce ťažkosti sa pesimizmus zdá byť reálnejší, ale buďme optimisti! Stredná Európa bude európskym regiónom vykazujúcim najrýchlejší rast, a to pravdepodobne už v tomto roku.

  • autor:
  • László Bűdy, myCEPPI
  • myCEPPI

    myCEPPI

    myCEPPI poskytuje týždenný cenový report komoditných plastov.



Mohlo by vás tiež zaujímať



 

Najnovšie inzeráty

Plastikársky slovník