- Úvod
- Odborné články
- Cenové reporty granulátov plastov: Vojna na Ukrajine zatiaľ neovplyvnila trh s polymérmi
Cenové reporty granulátov plastov: Vojna na Ukrajine zatiaľ neovplyvnila trh s polymérmi
Ukrajinsko-ruská vojna zatiaľ nemá citeľný vplyv na stredoeurópsky trh s polymérmi. Spracovatelia plastov stále čakajú. Zatiaľ je však predbúrkové ticho. Väčšina spracovateľov plastov si tiež uvedomuje, že európski výrobcovia polymérov v marci zvýšia ceny.
Nákupy vopred sú však obmedzené, a to aj napriek tomu, že niektorí stredoeurópski výrobcovia polymérov sú cenovo dosť flexibilní a pri väčších množstvách ponúkajú aj extra bonus. Väčšina spracovateľov plastov zatiaľ kvôli nepredvídateľným okolnostiam nakupuje len to najnutnejšie, väčšinou spracovávajú svoje existujúce zásoby. Menšie percento spracovateľov – väčšinou výrobcovia fólií – sa snažia nakúpiť vopred na marec. Ich zásoby sú stále dostačujúce. Veľké skladové množstvá sú dôsledkom zvýšenia výrobných nákladov, zdražovania energií a slabších februárových predajov. Mnohí očakávajú, že dramaticky zmenené okolnosti pomôžu zapríčiniť zvýšenie cien plastových výrobkov už v marci. Iní očakávajú, že ziskovosť dosiahnu už v prvej polovici roka.
Cena NAPHTHA od začiatku februára ďalej rástla, pričom európski výrobcovia polymérov očakávajú zvýšenie cien olefínových monomérov o 7 – 10 %. To znamená 7,1 % nárast v prípade etylénu a 7 % nárast ceny v prípade propylénového monoméru v marci. Spracovatelia však nebudú akceptovať takéto zvýšenie cien polymérov. Jedným z dôvodov je už spomínané, ťažko realizovateľné zvýšenie cien hotových plastových výrobkov a ďalším je skutočnosť, že zámorské zásielky PE a PP sú stále dostupné a možno ich objednať na doručenie v apríli až máji za mimoriadne konkurenčné ceny. Tretím dôvodom však je, že stredoeurópski výrobcovia polymérov mali v posledných februárových dňoch stále spotovú dostupnosť PE aj PP.
Čo sa očakáva v blízkej budúcnosti? Významné cenové pohyby, ktoré sme zaznamenali minulý štvrtok, do značnej miery ustúpili. Ani v prípade dlhotrvajúcich bojov sa nepredpokladá trvalý rast cien ropy na svetovom trhu a na základe skúseností z roku 2014 je možný aj dočasný pokles cien ropy. Na trhu však narastá. Ceny ropy sa môžu výrazne a trvalo pohnúť len vtedy, ak bude Rusko úplne odrezané od systému SWIFT. Alternatívne dodávky ropy v maďarských, českých a slovenských rafinériách umožňují nedávno zrekonštruovaný jadranský ropovod a Poľsko môže získať potrebné množstvo prostredníctvom vlastného ropného terminálu na mori (Naftoport). Zmena dodávateľa ropy si však určite vyžiada čas a naruší plynulú prevádzku v rafinériách aj petrochemických závodoch.
Čo už teraz pociťujeme: ponuka v marci klesne v regiónoch s vysokým trhovým podielom polymérov z Ruska a SNŠ; hlavne v Pobaltí a Turecku. A to bude znamenať rast cien v týchto krajinách a zdražovanie prenikne do celej strednej Európy.
Pri pohľade na blízku budúcnosť očakávame niekoľko možných scenárov, z ktorých hlavné sú:
Po prvé: Ani v prípade dlhotrvajúcej vojny sa neočakáva trvalý rast svetových cien ropy, no v krátkodobom horizonte je pravdepodobne možná volatilita tak ropy, ako aj monomérov. Nestálosť dodávok polymérov je však ovplyvnená pretrvávajúcim slabým dopytom. V krátkodobom horizonte do polovice marca je to veľmi pravdepodobné.
Podľa druhého scenára sa obmedzia ruské ekonomické väzby, takže dovoz ruských polymérov sa zníži, čo bude mať za následkov nižšiu dostupnosť a vyššie ceny polymérov.
Od apríla nastane plánovaná údržba rafinérii v strednej Európe, ktorá ešte viac zníži dodávky. Celkovo to znamená rast cien.
Tretím scenárom je to, že EÚ uvalí na Rusko tvrdé sankcie, ktoré môžu dokonca prerušiť dodávky ropy a plynu medzi strednou Európou a Ruskom. To by malo dopad na všetky priemyselné odvetvia. Je dokonca možné, že výroba monomérov a polymérov sa na istý čas zastaví, kým sa nevytvoria podmienky pre kontinuálne dodávky ropy.
- autor:
- László Bűdy