Jedinečná metóda chemickej recyklácie PET fliaš získala ocenenie Zlatý mravec

Jedinečná metóda chemickej recyklácie PET fliaš získala ocenenie Zlatý mravec

Koncom roka 2015 sa v rámci medzinárodného kongresu „Deň odpadového hospodárstva 2015“ v priestoroch kongresového centra Technopol v Bratislave, udeľovali ceny laureátom 10. ročníka celoslovenskej súťaže Zlatý mravec 2015.

O udelení ocenení v súťaži Zlatý mravec za rok 2015 rozhodovala 9 členná odborná komisia pozostávajúca zo zástupcov vyhlasovateľov, nezávislých expertov ako aj zástupcov akademickej obce. Ocenenia víťazom odovzdali zástupcovia vyhlasovateľov súťaže: štátny tajomník Vojtech Ferencz za MŽP SR, Eva Maria Kassl za hlavného vyhlasovateľa Reclay Slovensko, Peter Krasnec za Asociáciu podnikateľov v odpadovom hospodárstve, Peter Plekanec za Asociáciu priemyselnej ekológie a Peter Kuba za Združenie organizácií verejných prác.

Súťaže sa zúčastňujú jednotlivci i spoločnosti, ktoré dosahujú významné úspechy v odpadovom hospodárstve SR, zaslúžili sa o mimoriadne riešenia, počiny alebo prínosy v tejto oblasti. Ocenenie sa udeľuje od roku 2006 najlepším projektom v piatich kategóriách odpadového hospodárstva.

Prvú cenu v kategórii Študentský projekt, v silnej konkurencii študentov slovenských univerzít, získala Bc. Eva Psotná z Fakulty priemyselných technológií v Púchove, Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, za bakalársku prácu „Spracovanie odpadových PET fliaš pomocou mikrovlnného žiarenia“, ktorú vypracovala pod vedením školiteľky prof. RNDr. Mariany Pajtášovej, PhD. a konzultantky Ing. Andrei Feriancovej, PhD.


Bc. Eva Psotná 
   foto: Bc. Eva Psotná

 

V čom bola Vaša bakalárska práca jedinečná a aký bol jej hlavný cieľ?

Bc. Psotná: Najskôr by som chcela poďakovať svojej školiteľke a konzultantke za ich odborné vedenie a chcem povedať, že som veľmi rada, že som sa rozhodla pre vypracovanie danej bakalárskej práce. Zvolená téma ma veľmi zaujala, pretože som chcela pracovať na originálnej metóde.  Veľmi si vážim, že som získala také významné ocenenie mojej bakalárskej práce. Jej hlavným cieľom bolo spracovať odpadové PET fľaše pomocou mikrovlnného žiarenia, metódou nízkoenergetickej chemickej recyklácie.

Jedinečnosť podľa mňa spočíva v tom, že sme využili novú nízkoenergetickú metódu chemickej recyklácie polyetyléntereftalátu (PET),  v prítomnosti katalyzátorov ako reakčných činidiel a mikrovlnného zariadenia pre urýchlenie depolymerizačnej reakcie. Bakalársku prácu som robila na odpadovom materiáli z použitých PET fliaš a ako katalyzátory som použila aj naše tuzemské suroviny na báze ílov. Sú výhodné pre svoju dostupnosť, nízke náklady, jednoduchosť použitia, ako aj ich neškodnosť.


Aká je možnosť uplatnenia tejto metódy?

Ing. Feriancová: Metóda založená na princípe urýchlenej depolymerizačnej reakcie je rýchla,  dostupná a vhodná pre recykláciu odpadového materiálu PET, pričom je možné opätovne získať kyselinu tereftalovú. Ako už bolo spomenuté, chemická recyklácia PET fliaš pomocou mikrovlnného žiarenia je nová progresívna metóda, ktorá šetrí energiu, čas, životné prostredie, vyznačuje sa vysokou čistotou produktov, je takmer bezodpadová a katalyzátory sú na prírodnej báze, takže je veľká možnosť uplatnenia tejto metódy v praxi.

Na záver rozhovoru prof. Pajtášová uviedla, že takmer všetky záverečné práce, či už bakalárske, inžinierske alebo doktorské sú naviazané priamo na priemyselnú prax. „Teší nás, že naši študenti sa aktívne zapájajú do rôznych súťaží a projektov a sme hrdí, že dosahujú v silnej konkurencii významné úspechy. Jedným z nich je aj toto úžasné 1. miesto Bc. Evky Psotnej v národnej súťaži odpadového hospodárstva Zlatý mravec 2015, v kategórii Študentský projekt. Práca Bc. Evy Psotnej bola najvyššie ocenená za vysokú kvalitu jej spracovania a prínos pre priemyselnú prax. V rámci tejto súťaže, získali krásne umiestnenie aj ďalší naši študenti, a to Bc. Antón Krpelan (4. miesto) a Bc. Peter Novotný (6. miesto).“

Práca študentky o chemickej recyklácii PET fliaš získala ocenenie Zlatý mravec
 

Fakulta priemyselných technológií v Púchove, TnUAD Trenčín je výnimočná tým, že má priamu väzbu na priemyselnú prax. V rámci perspektívnych  študijných programov vo všetkých troch stupňoch VŠ štúdia pripravuje odborníkov pre potreby priemyselnej praxe. Svojím zameraním predstavuje unikát v rámci SR vo výchove odborníkov v oblastiach priemyselne významných materiálov, dizajnu, environmentálneho inžinierstva a numerickej analýzy a simulácie technologických procesov.

Kontakt:

Bc. Eva Psotná

eva.puchov@gmail.com

+421 902 199 516

  • autor:
  • Bc. Eva Psotná, red.


    Mohlo by vás tiež zaujímať



     

    Najnovšie inzeráty

    Plastikársky slovník