- Úvod
- Odborné články
- LASCAM: Veľkoformátové laserové rezanie plastov prináša výrazné úspory vo výrobe a zvyšuje efektivitu
LASCAM: Veľkoformátové laserové rezanie plastov prináša výrazné úspory vo výrobe a zvyšuje efektivitu
Laserové technológie pomáhajú závodom zlepšiť kvalitu a efektivitu výroby a ušetriť náklady vďaka automatizácii procesov. Jeden z takýchto projektov realizovala spoločnosť LASCAM systems pre významného dodávateľa interiérových komponentov do automobilového priemyslu.
Jedná sa o robotizované laserové pracovisko nadväzujúce na proces vstrekovania plastov pomocou technológie back injection moulding*, ktoré je súčasťou plne automatizovanej linky na výrobu dverných výplní.
Obrázok č.1 – Vnútro plne automatizovanej linky |
Laserové rezanie je široko použiteľné na mnohé polymérové, sendvičové a kompozitné materiály vyrábané primárne technológiou back injection moulding. Príkladom sú materiály na báze ABS, PMMA, PP alebo PE s príslušnými plnivami a zložkami kompozitov. Zákazník predtým spracovával materiály výlučne manuálne pomocou mechanického rezania a lokálneho vysekávania. To vyžadovalo veľké množstvo obsluhy, zvyčajne 24 zamestnancov v 3 zmenách. Implementáciou robotizovanej a automatizovanej laserovej technológie pridruženej priamo k vstrekolisu sa zákazník zbavil všetkého manuálneho obrábania a nahradil ho stabilnou bezobslužnou výrobou.
Obrázok č.2 - Rozvrhnutie pracoviska |
Čo je to back injection moulding?
Technológia, pri ktorej sa materiál vstrekuje do formy s vopred pripraveným polotovarom, napríklad fóliou. Výsledkom je výlisok, ktorý je touto fóliou potiahnutý (viz Obrázok č.3).
Obrázok č.3 – Diel pred (vľavo) a po spracovaní (vpravo) |
Ako to celé funguje?
Laserové pracovisko pozostáva z dvoch sekcií, z ktorých každú obsluhuje jeden 6-osový priemyselný robot. V prvej fáze robot naberie diel (kostru dvernej výplne) na vstupný dopravník. Následne ho presunie pod statickú laserovú hlavu, kde CO2 laser s výkonom 200 W odreže prebytočnú fóliu, ktorá po vylisovaní presahuje po obvode celého dielu. Rezanie dosahuje požadovanú presnosť ±0,2 mm.
Diel odovzdá druhému robotovi, ktorý ho presunie pred 3D skenovaciu laserovú hlavu s unikátnym zorným poľom s rozmermi 792 x 718 mm. Tam prebieha kruhové rezanie fólie pre spriechodnenie montážnych otvorov a otvorov na audiotechniku či kabeláž airbagu. Celkovo CO2 laser s výkonom 400 W vyreže 27 otvorov za 15 sekúnd. Po obrábaní sa finálny diel presunie na výstupný dopravník linky pre nadväzujúce aplikácie.
Prínosy riešenia
Po inštalácii laserovej technológie zákazník oceňuje stabilizáciu kvality, najmä opakovateľnosť výrobného procesu a výrazné zlepšenie efektívnosti výroby. Vďaka plne automatizovanému robotickému pracovisku sa výrazne znížila chybovosť a celkový čas všetkých operácií. Zákazník získal významnú konkurenčnú výhodu, pretože ušetril značné náklady na personál a spotrebný materiál, ktoré mohol využiť v iných častiach výroby. Navyše vďaka multifunkčnej koncepcii možno celé pracovisko dodatočne naprogramovať na výrobu dielov pre iné modely automobilov, a tak rozšíriť možnosti jeho využitia v budúcnosti.
Obrázok č.4 – Finálne využitie dielu |
Hlavné vlastnosti a výhody riešenia:
Zrýchlenie výrobného cyklu
Bezobslužný výrobný proces
Automatická korekcia dráhy robota voči laserovému lúču
Plne automatizované riešenie prepojené s nadväzujúcimi aplikáciami
Bez vnášania nadmerného tepla a bez nežiaduceho vplyvu na spracovávaný diel
Opakovateľnosť procesu s presnosťou ±0,2 mm pre celý diel až do veľkosti 1200 x 1200 mm
Kompetentná náhrada procesov strihania, vysekávania a frézovania
Výrazné zníženie počtu pracovníkov potrebných na obsluhu pracoviska
Koncepcia multifunkčnej pracovnej stanice umožňujúca jednoduché programovanie ďalších dielov
Zmenšenie zastavanej plochy pracoviska v porovnaní s manuálnym mechanickým obrábaním
- autor:
- LASCAM systems s.r.o.