Novinky zo sveta grantov v Slovenskej republike

Prinášame vám prehľad aktuálnych výziev a noviniek zo sveta grantov v Slovenskej republike. Ak plánujete v nasledujúcom období žiadať o dotácie z eurofondov, energetický audit môže byť kľúčovým krokom pre splnenie jednej z hlavných podmienok na aktívne zapojenie sa do výziev.

Aktuálne výzvy 

Najzaujímavejšia aktuálna výzva pre firmy z Plánu obnovy je výzva zameraná na Výstavbu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) nad 500kW, vrátane batériových systémov.

Podniky sa môžu do výzvy zapojiť a žiadať tak nanávratnú finančnú pomoc na:

  • A. výstavbu nového zariadenia na výrobu elektriny z OZE až do výšky 2,5 mil. EUR
  • B. výstavbu nového zariadenia na uskladňovanie elektriny z OZE, t.j. batériové systémy až do výšky 5 mil. EUR.
    Batériové systémy je však možné žiadať len s aktivitou A, nie samostatne.

Zaujímavá je aj intenzita pomoci, ktorá predstavuje 45% na jeden projekt. 

Ak vás výzva zaujala a chceli by ste sa do nej ešte zapojiť, je potrebné mať rezervovanú kapacitu pre pripojenie do distribučnej alebo prensovej sústavy pre nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE.
Rovnako tak celkový inštalovaný výkon zariadenia musí predstavovať min. 0,5MW a max. 5MW, kde max. výška finančných prostriedkov na 1 MWh vyrobenej elektriny nesmie presiahnuť sumu 27 EUR.  

Termín podania žiadosti je možný do 15. januára 2024.

Energetický audit - je potrebný pri dotáciách?

Ak plánujete v nasledujúcom období žiadať o dotácie z eurofondov, energetický audit môže byť kľúčovým krokom pre splnenie jednej z hlavných podmienok na aktívne zapojenie sa do výziev. 

Prečo je tomu tak?

Energetický audit predstavuje systematický proces zhromažďovania, analyzovania a vyhodnocovania informácií o energetickej spotrebe a energetickej efektívnosti vo vašej budove alebo prevádzke. 

Má za cieľ identifikovať možnosti na zlepšenie energetickej efektívnosti a zníženie celkovej spotreby energie. 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo si nechať vypracovať energetický audit: 

Zhodnocuje aktuálny stav - poskytuje podrobný pohľad na súčasnú energetickú spotrebu a efektívnosť. To pomáha určiť, kde sa nachádzajú oblasti na zlepšenie. 

Plánovanie opatrení - na základe výsledkov auditu môžete vytvoriť plán opatrení na zlepšenie energetickej efektívnosti. Tieto plány sú dôležité pri žiadosti o eurofondy, pretože poskytujú konkrétne informácie o tom, ako sa finančné prostriedky plánujú využiť. 

Podpora žiadosti o dotáciu - mnohé dotácie a finančné stimuly z eurofondov vyžadujú dôkaz o tom, že investície budú mať pozitívny vplyv na životné prostredie a energetickú efektívnosť. Energetický audit poskytuje potrebné informácie na schválenie vašej žiadosti. 

Optimalizácia nákladov - energetický audit môže tiež odhaliť príležitosti na zníženie nákladov na energiu, čo môže mať za následok k šetreniu peňazí v dlhodobom horizonte. 

Zvyšovanie konkurencieschopnosti - rastúci dopyt po udržateľných a energeticky efektívnych spoločnostiach môže pritiahnuť klientov a investície. Viete tak získať konkurenčnú výhodu oproti ostatným. 

Predchádzanie výpadkom a zabezpečovanie spoľahlivosti - energetický audit vám pomôže identifikovať potenciálne problémy s energetickými systémami, ktoré by mohli viesť k výpadkom. Preventívne opatrenia zabezpečia spoľahlivý chod vašej výroby a prevádzky. 

Dôležité je, aby energetický audit bol vypracovaný odborne spôsobilou osobou. Je to však výborný nástroj na riadenie nákladov a zvyšovanie efektívnosti vašej firmy. 

Energetický audit bude s veľkou pravdepodobne potrebný aj pri výzve "Zelená podnikom". Vo výbere výzvy uvádzame aj konkrétne oprávnené výdavky a výšku podpory.

 

Pomôcť Vám môže aj popredná poradenská spoločnosť v oblasti eurofondov pre podniky EOSNEBOTRA. 

  • autor:
  • EOS Innovazioni, a.s.
 

Najnovšie inzeráty

Najbližšie výstavy

Plastikársky slovník