- Úvod
- Odborné články
- Polyméry v čase krízy a po nej - 1.časť
Polyméry v čase krízy a po nej - 1.časť
Plastikársky priemysel sa ďalej rýchlo rozvíja aj napriek útlmu spôsobenému finančnou a hospodárskou krízou. Je právom považovaný za odvetvie s veľkou perspektívou do budúcnosti.
PlasticsEurope, asociácia výrobcov plastov odhaduje, že v roku 2008 bolo na svete vyprodukovaných 245 miliónov ton plastov . Je to o 6 percent menej, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, kedy bolo vyprodukovaných 260 miliónov ton. V treťom a štvrtom štvrťroku roku 2008 výroba klesla drasticky nástupom svetovej hospodárskej krízy. Prepad pokračoval i po roku 2008, to však nič nemení na dlhodobom úspechu plastov. Krátke ohliadnutie ukazuje, že celkový objem 245 miliónov ton v roku 2008, predstavuje priemerný nárast o 9 percent ročne od roku 1950. Asi 215 z celkových 245 miliónov ton plastov sú spracované ako materiál na výrobu plastových výrobkov. Ďalších 30 miliónov ton sa používajú na výrobu náterov, lepidiel, disperzií, farieb a lakov. Už niekoľko rokov je Ázia spolu s krajinami Oceánie najväčším svetovým výrobcom plastov. S podielom 37 percent obsadili prvé miesto v roku 2008, nasleduje Európa s 25 percentami a štáty NAFTA s 23 percentami. Objem výroby na Strednom východe a v Afrike vzrástol v roku 2008 na 8 percent.
Výrobcovia polymérov pracovali na plný výkon, aby uspokojili dopyt, niektorých typov plastov bol dokonca nedostatok. V polovici roka 2008 sa však situácia úplne zmenila. Výrobcovia polymérov reagovali na prepad dopytu tým, že urobili opatrenia na zníženie kapacít. Robili sa plánované údržby a opravy, veľa výrobných liniek bolo dočasne, alebo na dlhšiu dobu zastavených. Niektoré výrobné prevádzky boli zrušené natrvalo. Zavretie sa týkalo predovšetkým starších, menších a ekonomicky slabších závodov, na viac nasýtených trhoch.
Po stabilizácii situácie v priebehu roku 2009, výrobcovia zaznamenali opätovný nárast dopytu.
Mierny pokles spotreby plastov v Európe
PlasticsEurope odhaduje spotrebu plastov v Európe v roku 2008 na približne 48,5 miliónov ton. Ide o 7,5% pokles v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Podľa štúdie britskej organizácie AMI, dopyt po termoplastoch klesol o 8 percent v roku 2008, oproti roku 2007. Dopyt po termoplastoch v Európe predstavoval iba 38 miliónov ton. Dopyt po polyméroch padal počas roku 2008 - 2009. V roku 2009 sa odhadoval 4 percentný pokles spotreby plastov.
V roku 2010 došlo k miernemu nárastu, rast bol o 1 až 2 percentá. Výrobcovia začali znova zvyšovať svoje výrobné kapacity. Na roky 2011 a 2012 sú podľa AMI prognózy ďalšieho rastu o 2 až 3 percentá. Domnieva sa tiež, že trh polymérov sa zrejme bude zotavovať z prepadu v roku 2008, až do roku 2013.
Štatistiky PlasticsEurope ukazujú, že Nemecko a Taliansko bolo na čele v spotrebe plastov v západnej Európe v roku 2008, spotreba predstavovala 11,6 a 7,6 milióna ton. Tieto dve krajiny spolu predstavujú asi 40 percent celkovej spotreby plastov v Európe, nasleduje Francúzsko, Španielsko a Spojené kráľovstvo. Vo východnej Európe sú na vrchole tabuľky Poľsko, Česká republika a Maďarsko s 2,55, 1,05 a 0,84 miliónmi ton.
Analýza PlasticsEurope ukázala, že obalový priemysel má najvyšší podiel v spotrebe plastov a to až 38%, nasleduje stavebníctvo 21%. Automobilový priemysel sa podieľa 8 percentami, a elektronický priemysel 6 percentami. Spotreba v roku 2008 v ostatných segmentoch hospodárstva, ako napríklad nábytkárstvo, zdravotníctvo, domácnosť, poľnohospodárstvo, predstavovala 28 percent.
Miera recyklácie plastov v Európe bola v roku 2008 na úrovni 51,3%, čo predstavovalo 1,3 percentný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Je však potrebné pripomenúť, že miera recyklácie je značne odlišná v jednotlivých krajinách. Z 27 krajín EÚ, osem krajín: Švajčiarsko, Dánsko, Nemecko, Švédsko, Belgicko, Rakúsko, Holandsko a Nórsko - majú podiel recyklácie viac ako 80 percent. Podľa údajov PlasticsEurope, množstvo plastov uskladnených na skládkách zostalo konštantné, vďaka zvýšenému podielu recyklácie.
Spotreba plastov na jedného obyvateľa v Európe ako celok, bola naposledy stanovená v roku 2005, kedy dosiahla v priemere 100 kg. Podľa odhadov PlasticsEurope, by spotreba plastov na jedného obyvateľa mohla stúpnuť až na 140 kg do roku 2015. Avšak najväčší potenciál rastu, je v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách Ázie. Ich spotreba na obyvateľa je len okolo 20 kg, má sa zvýšiť až o 90 percent na 36 kg v roku 2015.
Obr.: Spotreba plastov na obyvateľa |
Rokmi sa výrobcovia polymérov špecializovali na výrobu konkrétnych typov plastov, aby bola výroba rentabilná a nachádzala sa v blízkosti odbytového trhu. V Ázií vzhľadom na rastúci dopyt vzniklo obrovské množstvo nových výrobných kapacít. Vplyvom krízy, boli stovky výrobných liniek a niekedy aj celých závodov dočasne, alebo celkom zavretých. Ale výroba plastov sa postupne konsoliduje.
Uvoľnenie cenovej hladiny polymérov
V dôsledku svetovej hospodárskej krízy, sa kótované ceny štandardných plastov ako PE, PP, PVC, PS a PET znížili. Index cien v západnej Európe Plastixx ST, ktorý je priebežne aktualizovaný, sa zvyšoval rok čo rok, a dosiahol strop 2250 bodov v auguste 2008. Do piatich mesiacov sa index prepadol asi o 1000 bodov, a bol iba na 1.250 bodoch na konci roka 2008. V priebehu roka 2009 sa ceny zvýšili. Na konci roka 2009 index dosiahol 1600 bodov a bol späť na úrovni roku 2005. V máji 2010 dosiahnul 2000 bodov znova. Ceny inžinierskych plastov ABS, PA, PC, PMMA, POM a PBT klesli počas krízy len nepatrne a teraz sú o niečo vyššie ako je priemer za posledných desať rokov .
Distribútori a výrobcovia kompaundov nadobúdajú na význame
Distribútori plastov pôsobia na trhu už niekoľko rokov s rastúcim sebavedomím. Začlenením doplnkových produktov, veľa distribútorov rozšírilo svoje portfólio do takej miery, že môžu fungovať prakticky ako jediní komplexní dodávatelia plastov pre spracovateľov. Okrem ponuky tradičných produktov a distribúcie plastov veľkých značiek, mnoho z nich doplnilo svoje portfólio o kompaundy a špeciality, s cieľom uspokojiť rastúce požiadavky svojich veľkých obchodných partnerov.
Výrobcovia kompaundov, ktorí sa špecializujú na úpravu polymérov pre špecifické oblasti použitia, alebo vyrábajú plasty so špecifickými vlastnosťami, taktiež sledujú politiku odlíšenia sa od konkurencie prostredníctvom špecifických typov modifikovaných materiálov pre špeciálne aplikácie na mieru.
- autor:
- redakcia PP