Problematiku plastového odpadu rieši nový dokument EÚ
V marci 2013 bola Európskou komisiou vydaná tzv. „ZELENÁ KNIHA“, ktorá je novou stratégiou pre riešenie problematiky plastového odpadu v životnom prostredí. Reaguje na veľkú medzeru v právnych predpisoch EÚ v oblasti plastového odpadu.
Tento dokument poukazuje na kľúčovú úlohu plastov v mnohých priemyselných postupoch a aplikáciách, tiež aj na možný hospodársky prínos vyššej miery recyklácie. Hlavné časti Zelenej knihy popisujú súčasný stav využívania plastov, najmä obalov z nich, plastových odpadov, ich nedostatočnú recykláciu, trvanlivosť plastov, problematiku biologicky rozložiteľných plastov.
V Zelenej knihe sa tiež otvára diskusia na tému riešenia problematiky plastového odpadu v životnom prostredí. Táto diskusia zahŕňa 26 otázok, potrvá do začiatku júna 2013 a môžu sa do nej zapojiť zainteresované strany. Jej výsledok bude vstupom pre ďalšie politické opatrenia v roku 2014 v rámci širšieho preskúmania odpadovej politiky.
Súčasná legislatíva v oblasti odpadov je už upravená osobitnými predpismi. V smernici o obaloch 94/62/ES sa uvádza špecifický cieľ pre recykláciu plastových obalov. V rámcovej smernici o odpadoch (2008/98/ES) sa stanovuje všeobecný cieľ pre recykláciu odpadov z domácností, do ktorej je zahrnutý aj plastový odpad. Smernica 2008/98/ES sa tiež zameriava na aspekty, ako je uvažovanie v životných cykloch, uprednostňovanie prevencie vzniku odpadu pred jeho spracovaním, rozšírenie zodpovednosti pôvodcov odpadu, navrhovanie výrobkov, účinnosť zdrojov a ich šetrenie. Skutočný stav nakladania s odpadmi je aj naďalej odlišný od požiadaviek stanovených legislatívou.
Zlepšenie recyklácie plastu prispeje k dosiahnutiu cieľov Plánu pre Európu efektívne využívajúcu zdroje z roku 2011 a k zníženiu emisií skleníkových plynov.
- autor:
- Ing. Roman Vandák, ENVI-PAK, a.s.