Rok, keď kulminoval autopriemysel

  • 05.02.2014
Rok, keď kulminoval autopriemysel

Uplynulý rok 2013 bol v histórii slovenského automobilového priemyslu nielen rekordný, ale zrejme aj neopakovateľný. Linky trojice finalizačných závodov opustilo vlani podľa štatistík Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) SR viac než 980-tisíc áut. Znamená to medziročný nárast výroby áut na Slovensku takmer o šesť percent.


K okrúhlej hranici miliónovej výroby mohlo podľa hrubých prepočtov TRENDU stačiť niečo vyše troch pracovných dní, povedzme desať zmien vo všetkých troch fabrikách. To je však len marketingovo použiteľná méta, ktorú brandža tento rok takmer určite neprekoná.

Či si sedemcifernú výrobu niekedy naozaj vyskúša, závisí najmä od dvoch faktorov. Ten atraktívnejší je možnosť, že by sa trio výrobných tovární zmenilo na kvarteto, no to je bez ohľadu na intenzitu klebiet až do oficiálneho ohlásenia príchodu nejakej automobilky čistá špekulácia. Dôležitejší je druhý, menej krikľavý, a to konkurencieschopnosť existujúcej trojice, čiže to, aké trhovo úspešné autá bude vyrábať.


Extra šťastná trinástka

Podľa dosiaľ zverejnených čísiel sa na raste výroby podieľali všetky tri fabriky. Citeľný nárast produkcie o pätnásť a pol percenta na viac ako 248-tisíc áut vykázala trnavská fabrika francúzskeho PSA Peugeot Citroën. Žilinská Kia sa vlani stala druhou továrňou, ktorá produkciou prekročila oficiálny výrobný limit. Fabrika s nastavenou tristotisícovou výrobnou kapacitou vyprodukovala 313-tisíc áut, o vyše sedem percent viac než v roku 2012.

Už druhý rok po sebe bola nad štyristotisícovou kapacitou bratislavská fabrika nemeckého koncernu. Volkswagen Slovakia zverejňuje tradične výrobné čísla za predchádzajúci rok až v marci. Podľa výsledkov zvyšných dvoch však možno odhadnúť, že vlani mierne prekročil výrobný výsledok z roku 2012 – dostal sa teda zrejme nad úroveň 420-tisíc áut.

Slovenská autobrandža tak s výkonom 181 vyrobených áut na tisíc obyvateľov krajiny potvrdila vlaňajšie svetové prvenstvo v tomto ukazovateli. Oveľa ohromujúcejšie však vyzerá iné číslo. Podľa odhadov a prepočtov TRENDU sa počas výrobných dní, teda mimo celozávodných dovoleniek, sviatkov a odstávok, vyrábalo na Slovensku v roku 2013 priemerne vyše 5 700 áut denne.

Výrobné kapacity automobiliek boli takto využité na neuveriteľných 98 percent, v porovnaní s papierovými. V roku s trinástkou na konci sa to mohlo technicky podariť len preto, že vo fabrikách plynula výroba bez vážnejších prerušení. Aj preto, že nepotrebovali zastavovať linky, aby na nich vykonali vážnejšie úpravy pre produkciu nových modelov. Všetky potrebné stihli počas dlhších sviatočných odstávok, teda najmä vianočného voľna, prípadne letnej celozávodnej dovolenky. Tento dôvod by mohol počas roka 2014 o niečo znížiť výkon bratislavskej továrne Volkswagenu. V priebehu roka budú totiž finišovať prípravy, skúšobná výroba a štart ostrej produkcie dvoch dôležitých modelov – luxusných SUV.

V októbri by mala ísť podľa každoročného harmonogramu noviniek nemeckého Auto Motor und Sport na trh vynovená verzia (facelift) Volkswagenu Touareg. O mesiac neskôr by ju mal nasledovať koncernový príbuzný Porsche Cayenne, pre ktorý vyrába Bratislava kompletnú kabínu, hoci finálne spojenie s podvozkom a motorom robia Nemci doma.


Okrem toho možno očakávať, že po celý rok budú v Bratislave pripravovať ešte dôležitejšiu novinku – výrobu novej generácie veľkého SUV Audi Q7. Tá zrejme vyštartuje na trh až začiatkom roka 2015, ale jej príprava je technicky veľmi náročná. Aj preto, že už využije možnosti novej veľkokapacitnej robotizovanej karosárne, ktorú by mala fabrika spúšťať tento rok. V pripojenej lisovni začala vyrábať už vlani na jeseň a jej moderné technológie využíva pre špičkové modely koncernu. Každopádne, vo Volkswagene sa tento rok bude vyrábať menej, čo môže mať dosah na rokovania manažmentu s odborármi o platoch.


Vysoké predaje modelov

Hlavný dôvod vysokej výroby v slovenskom autopriemysle však leží mimo hraníc krajiny, dokonca veľmi ďaleko. Sú to vysoké predaje vykazované automobilkami pri takmer všetkých modeloch, ktoré vychádzajú z liniek slovenských fabrík. Teda to, aký majú o ,,slovenské autá” záujem zákazníci. Dosiaľ veľký. Tento rok sa možno k tomuto konštatovaniu pridá otáznik. Nielen pri Volkswagene, ktorého všetky tri SUV čakajú zmeny – nároční zákazníci luxusného tovaru sa môžu rozhodnúť odložiť drahý nákup.

S napätím bude na objednávky čakať aj Kia. Jej modely prijal trh výborne, menšie SUV Sportage po uvedení nezaujalo len kritikov dizajnu, ale aj zákazníkov. Nejaký čas už na trhu je a stále sa dobre predáva. A hoci by sa mal Sportage dočkať miernej úpravy, je možné, že predaje už nedosiahnu prvotné úrovne. Podobne na tom bude aj o niečo neskôr uvedená nová generácia kompaktu cee´d. Aj keď pri tej by mohol dopyt pretrvať. Naďalej otázna bude dosiaľ najslabšia Venga, malé rodinné auto. Tomuto segmentu momentálne európske trhy extra neprajú. Keďže však sesterský Hyundai ohlásil na koniec roka 2014 nový model i20, možno čakať, že po tohtoročných prípravách by v ďalšom roku mohla zabojovať aj nová Venga.

Najťažšiu otázku dáva naďalej trnavský PSA, hoci po vlaňajšku má jediný perspektívu, že by mu produkcia mohla rásť. O budúcnosti však zatiaľ nehovorí. Bude záležať nielen na kondícii PSA, ale aj na budúcnosti spolupráce s čínskou automobilkou Dongfeng Motor Group. Tá v aliancii vďaka finančnej injekcii nahrádza americký General Motors, ktorý ďalšieho “do rodiny” odmieta.


Udržať rekordy

Ako sa autopriemyslu na Slovensku bude dariť ďalej, však nie je otázka troch fabrík. Podľa prezidenta ZAP SR Jaroslava Holečka výsledky tešia, no nútia zabezpečiť konkurencieschopnosť automobilového priemyslu aj naďalej. J. Holeček zdôrazňuje, že najdôležitejší je dostatok kvalifikovaných ľudí. Preto sa zväz podieľa na príprave zákona o odbornom vzdelávaní a aktívne sa zapája do transformácie celého odborného školstva.

“Vzdelaní a flexibilní ľudia sú hlavným aktívom našej krajiny, a teda konkurenčnou výhodou pre rozhodovanie pri vstupe ďalších investorov nielen z radov automobiliek, ale aj dodávateľov, ktorí pomáhajú diverzifikovať našu ekonomiku”, vysvetľuje J. Holeček. Ako rovnako dôležité vníma inovácie. Preto má zväz v centre záujmu aj podporu systému aplikovanej vedy a výskumu pre potreby praxe. “V súčasnosti musia dodávatelia nielen splniť podmienky automobiliek, ale prichádzať s inovovanými komponentmi a komplexnými riešeniami, a to sa nedá bez systémového riešenia,” dopĺňa J. Holeček.

To všetko môže pomôcť čoraz širšiemu zapájaniu lokálnych výrobcov dielcov. A môže to zohrať úlohu aj pri lákaní ďalších potenciálnych hráčov na slovenskej automobilovej scéne. Ak by sa, pravda, potvrdili špekulácie.

Napríklad aj o tom, že výrobu na Slovensku zvažuje čínska automobilka Qoros. Alebo, a to by bol naozaj veľký progres, ak by bolo niečo pravdy na klebetách o záujme ďalšej čínskej značky BYD, ktorá by na Slovensku mohla vyvíjať elektromobily pre domácu výrobu.

Na prvom mieste v dôležitosti udržania výsledkov autobrandže je dostatok kvalifikovaných ľudí. Jaroslav Holeček prezident ZAP SR.

www.zapsr.sk

  • autor:
  • ZAP


    Mohlo by vás tiež zaujímať



     

    Najnovšie inzeráty

    Najbližšie výstavy

    Plastikársky slovník