- Úvod
- Odborné články
- Skupina MOL investuje jednu miliardu dolárov v oblasti petrochémie do výroby polyolu
Skupina MOL investuje jednu miliardu dolárov v oblasti petrochémie do výroby polyolu
Pol roka po zverejnení svojej stratégie 2030, dosiahla Skupina MOL významný míľnik pri svojej priemyselnej transformácii. Licenčné zmluvy podpísané so spoločnosťami Evonik a thyssenkrupp umožnia Skupine MOL vyrábať propylénoxid, ktorý je kľúčovým prvkom pre výrobu polyéterických polyolov. Skupina MOL sa chce stať významným producentom polyéterických polyolov – vysoko hodnotných produktov využívaných v automobilovom, obalovom a nábytkárskom priemysle.
Skupina MOL spolupracuje so spoločnosťami Evonik a thyssenkrupp na kľúčovej strategickej investícii do hodnotového reťazca propylénoxidu ("Projekt Polyol")
- Projekt Polyol bude najväčším investičným projektom Skupiny MOL v rokoch 2017-2021
- Ako súčasť svojej stratégie do roku 2030 bude Skupina MOL v rámci petrochemického hodnotového reťazca rozvíjať výrobu polotovarov a špeciálnych chemikálií
- Skupina MOL sa stane jediným integrovaným výrobcom polyolu v strednej a východnej Európe
Skupina MOL uzavrela kľúčové zmluvy týkajúce sa technológií projektu Polyol. O projekte Skupina informovala v roku 2016 ako o súčasti prvého investičného cyklu svojej dlhodobej stratégie do roku 2030. Zmluvy sa týkajú nákupu technologických licencií a projektových balíkov pre technológiu HP-PO (peroxid vodíka – propylénoxid) na výrobu propylénoxidu. Poskytovateľom licencie pre výrobnú jednotku peroxidu vodíka, ktorý sa bude využívať len na výrobu propylénoxidu, je spoločnosť Evonik, kým konzorcium spoločností Evonik a thyssenkrupp Industrial Solutions AG bude licenzorom výrobnej jednotky propylénoxidu. Zmluvy tiež zahŕňajú záväzné ponuky a predbežné dohody. Zmluvy so spoločnosťou thyssenkrupp sa týkajú neskorších fáz inžinieringu a realizačných fáz výrobnej jednotky HP-PO, kým zmluvy so spoločnosťou Evonik sú zamerané na dodávky vhodných katalyzátorov. Podpis licenčných zmlúv znamená štart významného investičného projektu, ktorý má pre Skupinu MOL strategický význam. Je to tiež začiatok dlhodobého partnerstva medzi Skupinou MOL a spoločnosťami Evonik a thyssenkrupp.
Okrem toho si Skupina MOL vybrala pre fázu projektovania, obstarávania a realizácie spoločnosť Fluor ako konzultanta projektového manažmentu. Skupina MOL je v záverečnej fáze výberu licenzora pre technológiu polyéterického polyolu, ako aj dodávateľa stavby a ďalších objektov.
Tieto dohody sú prvým medzníkom v realizácii dlhodobej stratégie Skupiny MOL 2030, na ktorú Skupina vyčlenila okolo 1,9 miliardy USD. Tieto investície budú v rokoch 2017- 2021 smerovať do transformačných projektov v oblasti chemikálií a petrochémie. Priemyselný komplex, ktorý bude vybudovaný v Maďarsku, sa stane najväčším investičným projektom Skupiny MOL v rokoch 2017- 2021. Nový produktový rad poskytne Skupine prístup k atraktívnym trhom v strednej a východnej Európe, ale bude tiež logickým pokračovaním stratégie Skupiny MOL v hodnotovom reťazci zameranom na polotovary a špeciálne chemikálie. V súlade s udržateľným rozvojom bude Skupina MOL opäť o krok bližšie k využívaniu najmodernejších, energeticky úsporných technológií, ktoré negenerujú vedľajšie nevyužiteľné produkty. Polyoly na báze propylénoxidu slúžia ako suroviny pre polyuretánové peny, ktoré sú používané v automobilovom, stavebnom, obalovom a nábytkárskom priemysle.
Plánovaný nový priemyselný komplex sa skladá z výrobných jednotiek HP-PO, ktoré majú kapacitu výroby propylénoxidu 200 kt/rok, niekoľkých výrobných liniek polyéterických polyolov a ďalších infraštruktúrnych investícií.
Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL uviedol: "Dnešná dohoda s našimi renomovanými partnermi predstavuje dôležitý krok pri realizácii stratégie Skupiny MOL do roku 2030, ktorá transformuje Skupinu MOL na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe. Prvým rozhodujúcim investičným krokom pri premene na významného európskeho hráča je 1 miliarda USD pre projekt Polyol. Inovatívna technológia, šetrná k životnému prostrediu, nám umožní stať sa jediným integrovaným výrobcom polyolu v našom regióne a bude tiež vstupnou bránou do ďalších vysoko ziskových oblastí chemického priemyslu.
Johannes Ohmer, člen predstavenstva spoločnosti Evonik Resource Efficiency GmbH, vysvetlil: "Projekt Polyol je dobrým príkladom, keď partneri skombinujú svoje silné stránky a spoja sa, a vytvoria tak základ pre dlhodobé strategické partnerstvo. Evonik prispeje svojimi znalosťami o pokročilých technológiách, skúsenosťami z prevádzky, ako aj vynikajúcim výkonom svojich vlastných katalyzátorov. Ako inovatívny a spoľahlivý partner stojíme za úspornými, a preto udržateľnými riešeniami. "
Sami Pelkonen, generálny riaditeľ útvaru Electrolysis & Polymers spoločnosti thyssenkrupp Industrial Solutions, povedal: "Sme hrdí na to, že sme sa stali súčasťou dlhodobej licenčnej zmluvy, ktorá umožní Skupine MOL mimoriadne efektívne vyrábať vysoko kvalitný propylénoxid. Proces, ktorý umožňuje pri nízkych investíciách efektívne využívanie surovín a ekologickú výrobu, sme vyvinuli spoločne s naším partnerom, spoločnosťou Evonik, na základe našich špičkových skúseností s procesným inžinierstvom a výstavbou chemických a iných priemyselných závodov.“
- autor:
- SLOVNAFT, a.s.