• Úvod
  • Odborné články
  • Stabilný partner - Reydel Automotive Slovakia s.r.o., rozhovor s riaditeľkou závodu Janou Bogyóovou

Stabilný partner - Reydel Automotive Slovakia s.r.o., rozhovor s riaditeľkou závodu Janou Bogyóovou

Stabilný partner - Reydel Automotive Slovakia s.r.o., rozhovor s riaditeľkou závodu Janou Bogyóovou

Spoločnosť Reydel Automotive Slovakia s.r.o. sídliaca v Nitre vyrába interiérové diely pre automobilový priemysel. Ciele a výrobnú náplň výrobného závodu nám priblížila jeho riaditeľka, Jana Bogyóová.

Ako by ste v krátkosti predstavili spoločnosť Reydel, jej históriu a výrobnú náplň?

Čo sa týka histórie spoločnosti Reydel, rada by som sa vrátila k spoločnosti Visteon, pretože tam má naša spoločnosť základy. V roku 2005 sa korporácia Visteon rozhodla postaviť výrobný závod v centrálnej Európe pre výrobu interiérových dielov pre PSA PEUGEOT CITROËN Slovakia v Trnave. Pod značkou Visteon sme fungovali deväť rokov a táto korporácia sa rozhodla nájsť nového majiteľa pre svoju divíziu interiérových dielov.

Nový investor prevzal  interiérovú divíziu spoločnosti Visteon dňa 1.11.2014. Od toho dňa Reydel oficiálne pôsobí ako značka na automobilovom trhu. Všetky interiérové závody spoločnosti Visteon boli premenované na Reydel, menila sa vizualizácia spoločnosti, začal sa rebranding a môžem potvrdiť, že noví majitelia sa naozaj usilujú o rozvoj a zachovanie kontinuity celého biznisu. Nedávno sme oslávili prvé výročie spoločnosti Reydel, noví majitelia nás podporujú  aj čo sa týka investícií a rozvoja nových produktov.

Čo považujem za veľký úspech pre náš výrobný závod v Nitre je, že v tomto roku sme získali nový výrobný program od spoločnosti Volkswagen, konkrétne pre model VW Caddy. Tento projekt už máme v sériovej výrobe pol roka, dodávame prístrojové dosky a dverové panely. Tohto roku sme boli nominovaní aj na nový projekt VW do Poľska. Spoločnosť Volkswagen sa rozhodla v Poľsku vybudovať nový výrobný závod pre výrobu transportérov Crafter. Považujem to za veľmi pozitívny signál, že nás zákazníci vnímajú ako stabilného partnera, ktorý dodáva diely načas a v požadovanej kvalite.

Znakom profesionality našej spoločnosti je aj posledná nominácia výroby dverových panelov pre spoločnosť BMW – ktorá je Top svetová jednotka v počte výroby automobilov v prémiovej kvalite. Určite tento nový projekt, nový OEM zákazník je obrovská výzva pre náš výrobný závod v Nitre.

Našou snahou je stať sa trojkou na trhu TIER1 dodávateľov v rámci automobilového priemyslu interiérových dielov.

Aké sú Vaše aktivity v súvislosti s plánovaným príchodom automobilky Jaguar Land Rover?

V súvislosti s prichádzajúcim investorom Jaguar Land Rover (JLR) do Nitry sme začali vyvíjať prvé kroky ku spolupráci, nakoľko nový závod JLR bude stáť iba 2 km od nášho, čo by malo výrazne pozitívny vplyv aj na logistický aspekt.  Po našich prvých kontaktoch máme z ich strany pozitívnu odozvu, že by mali záujem začať s nami spolupracovať. Táto spolupráca by bola pre našu spoločnosť prínosná, pretože ide o prémiového zákazníka. Presvedčiť JLR, aby sme sa stali ich dodávateľmi, je pre nás dlhá a náročná cesta, nakoľko musíme demonštrovať, že máme naozaj silný vývoj R&D a sme schopní pripraviť potrebné výrobné technológie. Prémiový zákazník, akým je JLR, vyžaduje top kvalitu výrobku a výrobných procesov. Verím, že v budúcnosti sa naša spoločnosť etabluje ako dodávateľ interiérových dielov aj pre JLR.

 

 Reydel Automotive Slovakia s.r.o.
   obr.1: závod Reydel Automotive Slovakia s.r.o.

 

Kde všade nájdeme centrá R&D spoločnosti Reydel?

Globálna spoločnosť Reydel má dve výskumné centrá. Jedno výskumné centrum je vo Francúzsku, ktoré je zamerané na francúzskych zákazníkov  ako je Peugeot a Renault. Tam sa realizuje výskum a vývoj nových produktov a výrobných technológií, ale aj nových materiálov. Ďalšie vývojové centrum máme v Nemecku, ktoré je zamerané na nemeckých OEM zákazníkov, kde dominuje Volkswagen. Naša spoločnosť je etablovaná v rámci automobilového priemyslu ako „FSS – Full Service Supplier“ – to znamená, že vývoj, testovanie a industrializácia je zastrešovaná našou spoločnosťou a naším zákazníkom ponúkame kompletné produktové riešenia.

V súčasnosti robí naše nemecké centrum R&D vývoj dverových panelov pre BMW, čo je pre nás veľmi dobrá známka. Vyhrali sme kontrakt pre dizajn a návrh celého dverového panelu BMW. V novembri 2015 som sa osobne zúčastnila rokovania v spoločnosti BMW v Mníchove, kde participovali všetky kľúčové pozície BMW – nákup, vývoj produktu aj kvalita, a dostali sme pozitívnu spätnú väzbu od všetkých zainteresovaných ľudí z BMW. Zástupcovia BMW navštívili aj náš závod v Nitre a boli milo prekvapení vysokou úrovňou štruktúry výrobného závodu, ako sú usporiadané výrobné a materiálové toky a aký máme zabezpečený systém neustáleho zlepšovania materiálových tokov a produktov.

Ktoré spoločnosti sú vašimi kľúčovými odberateľmi?

Odberateľ číslo jedna je pre nás spoločnosť Peugeot, kde momentálne dodávame diely pre Peugeot 208 - Trnava, dodávame aj do Mulhouse vo Francúzsku, kde sa vyrába Peugeot 2008. Takže čo sa týka obratu tak Peugeot tvorí 43 %, číslom dva je Volkswagen, ktorý tvorí asi 30-35 %. Nasleduje Opel a Renault. To znamená, že máme štyroch OEM zákazníkov. Reydel Nitra dodáva diely aj pre výrobné závody Reydel vo Francúzsku, čo znamená že sme v tomto dodávateľskom reťazci TIER2 dodávateľ. V Nitre vyrábame niektoré komponenty, ktoré dodávame do Gondecourtu vo Francúzsku, kde robia finálnu montáž.

Kde všade vo svete nájdeme výrobné závody Reydel?

Naša spoločnosť je rozdelená do štyroch globálnych divízii podľa regiónov: Reydel Ázia, Reydel Južná Amerika, Reydel Severná Európa a Reydel Južná Európa. My patríme k Severnej Európe, tu máme dva výrobné závody – Nitra a v Rusku je to Kaluga. V Kaluge vyrábame interiérové diely pre VW, Škodu a Renault. V Južnej Európe máme dva výrobné závody vo Francúzsku, tri výrobné závody v Španielsku a jeden výrobný závod v Maroku.



   obr. 2: Jana Bogyóová, riaditeľka Reydel Automotive Slovakia s.r.o.


Ktoré technológie využívate pri spracovaní plastov?

Zaoberáme sa hlavne vstrekovaním plastov. Máme klasické vstrekovanie, ale aj vstrekovanie plastov s plynom. Táto technológia slúži na vystuženie namáhanej časti dverového panelu v spodnej časti. Ďalšou technológiou je tzv. „press bonding,“ kde sa vystrekuje základný plastový substrát, na ktorý sa aplikuje látka s lepidlom a teplom sa to pritláča.

Jednou z technológií je aj termokompresia, ktorou sa vyrábajú diely na Opel Insignia, ide tiež o výrobu látkových častí dverí. Látka sa teplom nalisuje na tzv. PP flex, to je materiál, ktorý má pred spracovaním hrúbku asi 1cm, a je zmesou polypropylénu, lepidla a drevených triesok. Ďalej používame montážne procesy, akými sú vibračné zváranie a ultrazvukové zváranie. Našou novou technológiou je aj tzv. Laser scoring na vyrezávanie otvorov pre airbagy. Pred tromi rokmi sme predstavili novú výrobnú technológiu tzv. high-gloss painting. Diely majú pekný lesklý efekt.

Aké značky vstrekolisov používate vo výrobe?

Máme značky KraussMaffei, Engel, Billion, Sandretto a Haitian. Naposledy sme kúpili tri vstrekolisy Haitian, my sme boli prvá spoločnosť v rámci korporácie Reydel, ktorá sa rozhodla pre kúpu čínskych vstrekolisov. V apríli 2016 by mal prísť nový – štvrtý 2800-tonový vstrekolis Haitian. Výhodou tejto značky je, že servis je lokalizovaný neďaleko v Orovnici. Servis a kvalita, ktorú spoločnosť Mapro poskytuje, je veľmi dobrá.

Akým spôsobom zabezpečujete náročnú výrobu foriem?

Naši hlavní dodávatelia foriem sú v Portugalsku, ďalej využívame aj spoločnosti v Nemecku, ale aj tie majú výrobné závody v Portugalsku.  Kľúčové formy si nechávame vyrábať v Európe, lebo tam sa musí kompletne zabezpečovať „controlling“ výroby, a menšie formy dovážame z Číny. S čínskymi formami sme mali dobré aj zlé skúsenosti. Formy, ktoré prišli z Číny naposledy, boli v dobrom stave, ale pri úplne prvej, ktorá prišla pred troma rokmi, sme nemali dobrú skúsenosť. V Číne máme špeciálneho technika, ktorý teraz zabezpečuje kontrolu dodávateľov na mieste. No pri výrobe dielov pre Caddy IV trval Volkswagen na tom, že formy musia byť vyrábané v Európe, čiže aj zákazník participuje na kontrole foriem.

Ako vnímate nedostatok odborných pracovných síl na Slovensku?

Tak ako aj všade na Slovensku máme i my dnes problémy napĺňať odborné pozície, akými sú napr. procesní inžinieri, technici na prácu s CAD programami, inžinieri kvality a pod. So vznikom nových závodov, akým bude aj Jaguár Land Rover, nastane problém migrácie odbornikov  z jednej spoločnosti do druhej, ale noví  kvalifikovaní špecialisti  budú pribúdať  pomaly. Bude určitý nedostatok aj zamestnancov  vo výrobe, akými sú nastavovači, údržbári, čo bude do budúcna výzva na riešenie.

Pre našich zamestnancov máme zaujímavý sociálny program, organizujeme rôzne eventy, akými sú napr. letný firemný deň, kde pozývame všetkých zamestnancov a členov ich rodiny, máme aj zaujímavé vianočné večierky. Naša spoločnosť aj monitoruje výšku platov v priemysle daného regiónu a považujeme za dobrú vizitku, že patríme medzi renomované a stabilné spoločnosti, ktoré poskytujú aj adekvátne finančné ohodnotenie.

Snažíme sa o implementáciu špeciálneho nástroja na riadenie ľudí, ktorý sa volá Lean office staffing ktorý je zameraný na to, aby sme využívali zručnosti a odbornosti zamestnancov. Slúži na ohodnotenie pracovníka na tom mieste, kde sa nachádza, ako aj možnosti jeho uplatnenia v budúcnosti. Pomáha to manažérom, ale zároveň predkladá pred zamestnanca zrkadlo. To je dobrý nástroj v spoločnostiach, ktoré majú horizontálnu štruktúru ako my, kde nie sú veľké možnosti postupu. Tam, kde nie je možnosť promovať ľudí na vyššie pracovné pozície, sa dá rozvíjať viacero pracovných náplní na jednej pozícii. Pomáha to obohatiť prácu o novú, zaujímavejšiu pracovnú náplň.

Zaoberáte sa aj duálnym vzdelávaním, alebo plánujete aj takéto aktivity?

Momentálne nemáme zabehnutý takýto program, záujem sa doňho zapojiť však je. Musí sa nájsť aj podpora z korporácie, pretože hoci to vnímame tak, že si potrebujeme vychovávať aj mladých ľudí,  zároveň potrebujeme mať personál a priestor na to, aby sme sa im mohli venovať. Momentálne sa na úrovni korporácie  hovorí o tom, že by sme v budúcnosti šli aj týmto smerom, hlavne v oblasti  duálneho vzdelávania na technických pozíciách.

Aká bola vaša cesta na pozíciu riaditeľky Reydelu?

V máji 2016 to bude už 10 rokov, čo pracujem v spoločnosti Reydel. Predtým som pracovala v elektrotechnickom priemysle. Začínala som na kvalite, predtým to bola operatíva. Tri a pol roka pôsobím na pozícii riaditeľky výrobného závodu tu v Nitre. Vždy som chcela pracovať v automobilovom priemysle, ktorý je veľmi dynamický na výzvy a zmeny.

Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa ďalších úspechov.

  • autor:
  • red.


    Mohlo by vás tiež zaujímať



     

    Najnovšie inzeráty

    Najbližšie výstavy

    Plastikársky slovník