• Úvod
  • Odborné články
  • STU vyvíja unikátne technológie na regeneráciu použitých olejov, výskum pomáha zamestnávať ľudí vo firme

STU vyvíja unikátne technológie na regeneráciu použitých olejov, výskum pomáha zamestnávať ľudí vo firme

STU vyvíja unikátne technológie na regeneráciu použitých olejov, výskum pomáha zamestnávať ľudí vo firme

Vedci Slovenskej technickej univerzity vyvinuli jedinečnú technológiu na spracovanie motorových olejov. Vďaka technológií netreba olej spaľovať, dá sa regenerovať a opäť použiť. Technológiu začala používa komerčná firma na východnom Slovensku. O chránený úžitkový vzor majú záujem aj okolité krajiny. Výskum tak pomáha zamestnávať ľudí a je ukážkou prenosu inovácii zo školy do praxe.

„Motorové oleje sa ešte v 90. rokoch zhodnocovali prakticky výlučne energeticky, teda sa spaľovali. Obrátila sa na nás spoločnosť z východného Slovenska, priniesli nám vzorky motorových olejov a my sme sa začali zaoberať tým, ako oleje opätovne využiť. Požiadavka bola, aby išlo o lacnú technológiu, keďže hovoríme o spracovaní odpadov, a aby sa nová technológia dala využiť aj pri menších objemoch, teda bola rentabilná aj v podmienkach Slovenska,“ spomína na začiatky výskumu Pavel Timár z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Výsledkom je technológia, vďaka ktorej netreba spáliť ani liter starého motorového oleja. Viac ako dve tretiny opotrebovaného oleja možno opätovne použiť ako základový olej. Zvyšok má ideálne vlastnosti fluxačného činidla pre použitie do asfaltových zmesí.

  

obr. 1 
  

STU má s firmou v Markušovciach (spoločnosť Konzeko, s.r.o.) na technológiu priznaný úžitkový vzor, ktorý ju chráni na Slovensku aj v okolitých krajinách. Firma dnes spracováva asi sedemtisíc ton oleja ročne, pre celú výrobu má zabezpečený odber a zamestnáva desiatky pracovníkov. Na základe tejto technológie už vznikla firma aj v Poľsku a záujem o využitie úžitkového vzoru majú aj ďalšie krajiny strednej Európy. Okrem ekonomických výhod má technológia ekologické výhody - šetria sa zásoby ropy pri výrobe nových olejov a znižuje sa množstvo spáleného odpadu a tým aj exhalátov vypúšťaných do atmosféry.

„Aj tento príklad je ukážkou toho, aký význam má veda a výskum na vysokých školách pre ekonomiku krajiny. Slovenská technická univerzita zapája študentov do výskumu, do výskumnej a inžinierskej činnosti, čo považujeme za kriticky dôležité pre prípravu novej generácie odborníkov pre reálnu ekonomiku. Odborníci vychovávaní vo výskumnom procese sú kľúčoví pre zavádzanie inovácií do praxe a pre rozvoj nových inovatívnych odvetví slovenskej ekonomiky,“ hovorí rektor STU Robert Redhammer.

Vedci z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity vo výskume pokračujú. Vyvíjajú technológiu na regeneráciu transformátorových olejov a mobilné zariadenie, ktoré by zhodnotenie oleja zabezpečilo priamo v teréne. Technológia na regeneráciu olejov z elektrických transformátorov podľa laboratórnych výsledkov umožňuje zregenerovať až 90 percent odpadového resp. parametrami nevyhovujúceho transformátorového oleja. Na základe požiadaviek od firiem zabezpečujúcich chod transformátorov pracujú vedci na tom, aby mohla byť použitá v teréne. Nevyhovujúci olej z transformátorov by nebolo treba na čistenie prevážať na dlhé vzdialenosti, čím sa šetria prepravné náklady a zníži sa aj riziko znečistenia životného prostredia pri možnej dopravnej nehode cisterny.

 

obr. 2 
  

Opotrebovanie olejov spôsobuje ich mechanické či termické namáhanie pri prevádzke zariadení, vyčerpanie aditív, ktoré zabezpečujú ich mazacie vlastnosti a odolnosť. Poškodzuje ich aj prenikanie nečistôt (napr. prach) či chemické vplyvy (napr. oxidácia). V prípade elektrických transformátorov môže strata izolačných vlastností oleja zapríčiniť až skrat a ten zase nefunkčnosť zariadení pripojených do elektrickej siete.

Aj po opotrebovaní je pritom väčšina uhľovodíkových molekúl v oleji nepoškodená a uchováva si pôvodné vlastnosti. Technológia tímu z FCHPT STU dokáže odstrániť okrem mechanických nečistôt aj chemicky pozmenené molekuly aditív a oleja a oddeliť z odpadového oleja hlavne tie frakcie, ktoré je možné opätovne použiť.

„V našom výskume sa chceme po olejoch postupne zamerať aj na ďalšie kvapalné odpady predovšetkým z automobilového priemyslu, najmä na zhodnotenie brzdových či chladiacich kvapalín, prípadne kvapalných produktov z pyrolýzy pneumatík,“ hovorí Pavel Timár.

STU spolu s firmou Konzeko získala pre tento výskum finančnú podporu v podobe projektu zo štrukturálnych fondov EÚ z Operačného programu Výskum a vývoj.

Recyklácia a regenerácia odpadov je podľa platnej smernice prioritou Európskej únie. Z tohto pohľadu je uvedená technológia vysoko aktuálna a prišla na trh v pravý čas.

Podľa platného Plánu odpadového hospodárstva sa ročne v SR vyprodukuje okolo 30-tisíc ton odpadových olejov. 

  • autor:
  • Andrea Hajdúchová


Mohlo by vás tiež zaujímať



 

Najnovšie inzeráty

Najbližšie výstavy

Plastikársky slovník