Vláda SR schválila koncepciu nového zákona o odpadoch
Návrh počíta so zrušením Recyklačného fondu, zavedením povinnosti autorizácie kolektívnych organizácií, pričom autorizáciu bude vykonávať samotné ministerstvo ako aj zavedením úplného zákazu výkupu odpadu z farebných kovov a iného kovového odpadu od fyzických osôb alebo výrazné sprísnenie podmienok výkupu.
Konkrétne paragrafové znenie zákona envirorezort predloží vládnemu kabinetu do konca tohto roku.
Cieľom nového zákona o odpadoch je zníženie množstva odpadov zneškodňovaných skládkovaním, úprava a zameranie sa na predchádzanie vzniku odpadu, snaha minimalizovať negatívne vplyvy odpadu na životné prostredie a zdravie ľudí ako aj zavedenie a uplatňovanie rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov, ktorá by mala byť uplatňovaná aj na komunálnej úrovni.
Činnosť Recyklačného fondu, ktorý si už splnil svoju úlohu, sa má ukončiť postupne. Počas ustanoveného prechodného obdobia bude prebiehať proces autorizácie kolektívnych organizácií, ktoré následne po uplynutí prechodného obdobia budú v súčinnosti s obcami, zberovými spoločnosťami a spracovateľmi odpadov zabezpečovať triedený zber komunálnych odpadov pre ustanovené zložky komunálnych odpadov. Cieľom rezortu je vytvoriť komplexný informačný a transparentný systém evidencie, do ktorého prejdú dáta sústredené vo fonde.
Nový zákon by mal zaviesť a uplatňovať rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za odpad, ako je to obvyklé v iných členských štátoch EÚ. Pozornosť sa má sústrediť na komunálny odpad. Organizácie výrobcov a dovozcov v prípade odpadov z obalov a odpadov, ako sú plasty, papier, sklo, či kovy, budú musieť uzatvoriť zmluvy s obcou, ktorá o to požiada. Pre obce preto bude výhodné separovať, pričom rezort podporí vznik zberných dvorov pre združenia obcí. Skládkovanie zložiek, ktoré možno separovať, sa má zároveň zakázať. Ministerstvo tým chce zabezpečiť, aby úsilie ľudí, ktorí odpad separujú, nevyšlo navnivoč. Cieľom má byť motivovanie ľudí k separácii. Čím menej komunálneho odpadu vznikne, tým menšie budú náklady obcí na jeho likvidáciu, vyseparovaný odpad by mali mať možnosť odovzdávať bezplatne. To sa má následne premietnuť v nižších poplatkoch pre ľudí.
Návrh legislatívneho zámeru zákona o odpadoch bol predložený na medzirezortné pripomienkové konanie v čase od 10. do 23. mája. Rozporové konania k zásadným pripomienkam sa uskutočnili s pripomienkujúcimi subjektmi, ktorými bolo ministerstvo hospodárstva, ministerstvo zdravotníctva, Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení Slovenskej republiky, Združenie miest a obcí Slovenska, Republiková únia zamestnávateľov a Konfederácia odborových zväzov.
V súčasnosti platný zákon o odpadoch bol 25-krát novelizovaný a do jeho textu bolo prevzatých desať smerníc vrátane ich zmien a dodatkov. Vzhľadom na vysoký počet jeho novelizácií, ktoré nie vždy priniesli želaný efekt, nebol tento zákon podrobený jeho celkovej revízii, ale len neustále a čiastkovo menený. Taktiež samotná prax ukázala, ktoré ustanovenia sa osvedčili a majú želaný efekt a ktoré je potrebné zmeniť či úplne vypustiť. Z toho dôvodu sa súčasné vedenie ministerstva rozhodlo problém riešiť koncepčne prípravou nového zákona o odpadoch.
- autor:
- NATUR-PACK, a.s.