Závery z konferencie Samospráva a separovaný zber 2013

Závery z konferencie Samospráva a separovaný zber 2013

Viac ako 200 účastníkov odbornej konferencie Samospráva a separovaný zber 2013 sa zhodlo, že zavedenie princípu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov (starostlivosť výrobcu o obal/výrobok od štádia jeho vývoja až po štádium konca jeho životnosti), ktorý má obsahovať pripravovaný zákon o odpadoch, je najlepším riešením na dosiahnutie európskeho štandardu v oblasti podpory triedeného zberu a zhodnocovania odpadov a zodpovedá praxi a trendom vyspelých krajín Európskej únie.

Štvrtý ročník odbornej konferencie Samospráva a separovaný zber 2013 mal už tradične vysokú účasť a bohatý program. Účastníci zo sféry samosprávy, štátnej správy a odbornej verejnosti sa po roku opäť stretli v Sliači, aby prediskutovali najaktuálnejšie témy z oblasti odpadového hospodárstva.

Vládou Slovenskej republiky schválený Legislatívny zámer nového zákona o odpadoch, ktorého paragrafové znenie v súčasnosti pripravuje Ministerstvo životného prostredia SR, nadobudol jasnejšie kontúry a jeho najvýznamnejšie zmeny patrili medzi nosné témy tohtoročnej konferencie. Eleonóra Šuplatová, riaditeľka Odboru odpadového hospodárstva a Božena Gašparíková, poradkyňa ministra životného prostredia, sa venovali niektorým z nich podrobnejšie, najmä zavedeniu princípu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov v Slovenskej republike, zrušeniu Recyklačného fondu či prísnejšej regulácii oprávnených organizácií a kolektívnych systémov formou ich autorizácie.

 

Marián Minarovič, generálny sekretár Únie miest Slovenska v tejto súvislosti uviedol, že: „samospráva víta pripravenosť výrobcov a dovozcov podporovať triedený zber odpadov v mestách a obciach v rámci princípu rozšírenej zodpovednosti v celkovom rozsahu vytriedených množstiev odpadov na celom území Slovenska tak, aby boli rešpektované doterajšie právne vzťahy nastavené v odpadovom hospodárstve.“

Oprávnená organizácia ENVI-PAK považuje návrh riešenia financovania zberu v obciach prostredníctvom Rozšírenej zodpovednosti výrobcov za proeurópsky a proreformný krok. Ako sa vyjadrila generálna riaditeľka oprávnenej organizácie ENVI-PAK Hana Nováková: „Prax a skúsenosti zakladajúcich krajín EÚ ukázali, že uplatnenie princípu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov začleneného do fungujúcich vybudovaných systémov zberu a zhodnocovania prináša efektívne naplnenie cieľov uložených štátu Európskymi smernicami a vedie k spokojnosti obyvateľstva v oblasti ochrany životného prostredia.“ O tom, že tento prístup efektívne funguje svedčia aj skúsenosti, ktoré vo svojom príspevku uviedol Joachim Quoden, Managing Director Združenia oprávnených organizácií vo svete EXPRA, ktorý vyzdvihol tento systém ako preverený a úspešne fungujúci v mnohých vyspelých európskych štátoch. J. Quoden považuje: „úzke partnerstvo medzi obcami/samosprávami a oprávnenou organizáciou prevádzkovanou výrobcami založené na vzájomnej dôvere za bezpodmienečný predpoklad úspechu ekonomickej a environmentálnej udržateľnosti prístupu Rozšírenej zodpovednosti výrobcov.“

Na konferencii rezonovali aj ďalšie, nemenej významné témy pre samosprávy, akými sú financovanie triedeného zberu v mestách a obciach či riešenie praktických problémov v oblasti odpadového hospodárstva v súvislosti s vedením zákonnej evidencie, úpravami Všeobecne záväzných nariadení miest a obcí pre oblasť nakladania s odpadmi alebo prípravami nových Programov odpadového hospodárstva. Roman Vandák, komoditný riaditeľ spoločnosti ENVI-PAK, sa venoval ekonomike odpadového hospodárstva a prezentoval dosiahnuté výsledky triedeného zberu v mestách a obciach za rok 2012.

Spoločnosť ENVI-PAK sa pri príležitosti 10. výročia svojho založenia poďakovala partnerom za spoluprácu a na záver odmenila najlepšie a najefektívnejšie separujúce mestá a obce celkovou finančnou sumou 10.500 eur.


Na základe vyhodnotených prísnych kritérií v oblasti triedenia odpadu je najlepším separujúcim mestom za rok 2012 mesto TRENČÍN. Za Ekologický počin roka bola ocenená obec Huncovce (okres Kežmarok). V ďalších šiestich kategóriách boli ocenené mestá Dubnica nad Váhom, Žiar nad Hronom a obce Závažná Poruba (okres Lip.Mikuláš), Močenok (okres Šaľa), Alekšince (okres Nitra) a Tvrdošovce (okres Nové Zámky).

ENVI-PAK v súčasnosti spolupracuje s viac ako 1600 slovenskými mestami a obcami, ktorým v rámci systému ZELENÝ BOD poskytuje platbu za všetok vyzbieraný a recyklovaný odpad z obalov pochádzajúci z domácností vzniknutý na území mesta a obce bez ohľadu na jeho množstvo.

Konferencia Samospráva a separovaný zber sa konala pod záštitou Vojtecha Ferencza, štátneho tajomníka Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky a Únie miest Slovenska. Partnermi konferencie boli Združenie oprávnených organizácií vo svete EXPRA, Koordinačného centra zberu elektroodpadu KC Elektro a Európskeho združenia výrobcov a dovozcov prenosných batérií EPBA. Mediálne podporili konferenciu www.enviroportal.sk, www.euractiv.sk a www.odpady-portal.sk.

www.envipak.sk

  • autor:
  • Jana Gemeranová

    Fotografie



    Mohlo by vás tiež zaujímať



     

    Najnovšie inzeráty

    Plastikársky slovník