Slovenská výroba áut sa vrátila k poklesu - odvetvie volá po jasnej orientácii vlády na západ

Automobilky naďalej ťahajú slovenský priemysel, produkcia im neklesá až tak prudko ako mnohým výrobcom v západnej Európe, ale aj tak si za vlaňajšok pripísali slabšie výsledky. Veľké koncerny budú robiť čoskoro nevídané rozhodnutia, vláda by mala deklarovať jasnú orientáciu na Západ, žiadajú zástupcovia odvetvia.

Na Slovensku bolo minulý rok vyrobených iba 993-tisíc automobilov, čo bolo takmer o 90-tisíc menej než v roku 2023. Po jedinom lepšom roku to znamená návrat na úroveň rokov 2020 až 2022, keď odvetvie zasiahli drahé energie a pandémia, ukazuje Graf dňa z predbežných údajov Zväzu automobilového priemyslu SR.

 Slovensko za rok 2024 vyrobilo menej ako 1 milion automobilov

Za rekordným rokom 2019 výroba áut zaostala až o 120-tisíc vozidiel.

Prognóza zväzu na tento rok je však optimistickejšia, počíta s dosiahnutím nového rekordu na úrovni 1,15 milióna automobilov. Tak by bol predcovidový rok 2019 prekonaný až o 40-tisíc vozidiel.

Tento odhad zrejme vyplýva aj z toho, že vlaňajšiu výrobu tlmili aj nábehy nových modelov v bratislavskej fabrike Volkswagenu aj v trnavskej fabrike Stellantisu.

Naopak, žilinská Kia si aj vlani udržala vysoký objem výroby, keď svoj predvlaňajší rekord 350-tisíc posunula ešte o tisíc vyššie. Práve Kia ako jediná zatiaľ spresnila svoju výrobu. Na čísla z ostatných fabrík, vrátane nitrianskeho Jaguar Land Roveru, sa len čaká.

Zväz pripomína, že európsky automobilový priemysel čelí klesajúcemu dopytu, drahým energiám, možným novým clám z USA a Číny a prechodu na elektromobilitu. S týmito výzvami by odvetviu, ktoré kryje polovicu výkonu domáceho priemyslu a dáva prácu skoro štvrť miliónu ľudí, mala podľa zväzu viac pomáhať vláda.

Zväz v prvom rade upozorňuje, že pre získanie nových investícií do elektromobility musí štát pred investormi deklarovať jasnú a stabilnú zahraničnopolitickú orientáciou smerom na západ. Za uplynulých 15 rokov totiž až 93 percent investícií na našom území pochádzalo z krajín EÚ, Veľkej Británie a USA.

Terajšia štvrtá vláda Smeru sa pritom čoraz viac orientuje na Rusko, ktoré vedie dobyvačnú vojnu voči Ukrajine.

Druhou prioritou pre vládu má byť to, aby už ďalej nerástli výrobné náklady. Zväz vláde pripomína, že už začiatkom minulého roku sa zvýšili zdravotné odvody pre zamestnávateľov ako aj daň z nehnuteľností a teraz prišlo ďalšie zvyšovanie daní z rozpočtovej konsolidácie.

„Je nevyhnutné vytvoriť zo Slovenska atraktívnu destináciu pre investície a talenty zo zahraničia. Nadnárodné korporácie budú totiž v najbližších mesiacoch a rokoch robiť rozhodnutia, aké sme doteraz nevideli. Je potrebné okamžite začať do zahraničia vysielať pozitívne signály,“ povedal prezident zväzu Alexander Matušek.

Líder zväzu ocenil iba to, že terajšia vláda zjednodušila vstup cudzincov na pracovný trh, zefektívnila povoľovacie procesy EIA a uľahčila rekvalifikácie zamestnancov a absolventov. No zároveň povedal, že väčšina požiadaviek odvetvia zostala bez odpovede zo strany vlády a pracovné skupiny nemajú relevantné výsledky. 

Autor: článok publikoval Denník N

Mohlo by vás tiež zaujímať

Výroba foriem a studených kanálov spoločnosti DESMA Elastomertechnik dosiahla v roku 2024 rekordný predaj

27.1.2025 Spoločnosť Klöckner DESMA Elastomertechnik GmbH so sídlom vo Fridingene an der Donau už takmer šesť desaťročí vyvíja procesy lisovania pre sofistikované gumené a silikónové predmety rôznych veľkostí. Jednou z kľúčových...