Udržateľná budúcnosť plastových materiálov

Udržateľná budúcnosť plastových materiálov

Divízia Performance Materials spoločnosti BASF predstavila svoj strategický plán na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050 a zdôraznila kľúčové míľniky na ceste k obehovému hospodárstvu. Vďaka výnimočnému know-how v oblasti materiálov a plastových technológií sa BASF stáva lídrom v nevyhnutnej transformácii plastového priemyslu smerom k udržateľnosti.

„Našim zákazníkom chceme umožniť transformáciu tým, že im ponúkneme portfólio s nižšou uhlíkovou stopou a rozmanitými obehovými riešeniami. O vyššiu udržateľnosť plastov sa usilujeme v rámci ich celého životného cyklu: od efektívnejšej výroby z hľadiska zdrojov cez zlepšovanie ich využívania až po spôsob, ako plastom vdýchnuť nový život,“ uviedol Martin Jung, prezident divízie Performance Materials spoločnosti BASF. „Túto transformáciu nazývame #ourplasticsjourney (#našacestaplastov) a s naším plánom sme položili dôležitý základ tejto transformácie.“

Rýchlejšie smerom k uhlíkovej neutralite a ochrane klímy

Spoločnosť BASF si stanovila jasné ciele znížiť emisie uhlíka do roku 2030 o 25 percent v porovnaní s rokom 2018 (rozsah 1 a 2[1]) a o 15 percent v porovnaní s rokom 2022 pre rozsah 3.1[2] s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Prvým a nevyhnutným krokom stratégie riadenia emisií uhlíka v spoločnosti BASF je zvýšenie využívania zelenej elektrickej energie.

„Už v roku 2023 fungovala viac ako tretina závodov našej divízie Performance Materials na celom svete na zelenej elektrine a neúnavne sa usilujeme o to, aby na ňu do roku 2025 prešli úplne všetky,“ hovorí Martin Jung, prezident divízie Performance Materials spoločnosti BASF.

Zelená elektrina zohráva významnú úlohu aj na začiatku hodnotového reťazca spoločnosti BASF, najmä v rozsahu 3.1. Spoločnosť 3B Fibreglass, jeden z jej dodávateľov, dodáva spoločnosti BASF sklenené vlákna, ktoré sa používajú ako výstuž pre termoplastové a termosetové polyméry.

BASF Slovensko spol. s.r.o.  
  

Využívaním solárnych panelov na výrobu elektrickej energie spoločnosť 3B Fibreglass významne znižuje svoje uhlíkové emisie. Tým sa znížená uhlíková stopa výrobkov zo sklenených vlákien prenáša aj na výrobky spoločnosti BASF a v konečnom dôsledku aj na jej zákazníkov. Tento postup je ukážkou potenciálu obehového hospodárstva, keď sa všetky zúčastnené strany zaviažu k trvalej udržateľnosti.

BASF Slovensko spol. s.r.o. 
  

Podpora zákazníkov prostredníctvom udržateľných certifikovaných riešení

Spoločnosť BASF aktívne certifikuje svoje výrobné zariadenia na celom svete v rámci medzinárodného systému certifikácie udržateľnosti a uhlíka ISCC PLUS a REDCert². Väčšina závodov divízie Performance Materials má certifikát aspoň podľa jednej normy a ďalšie zariadenia budú certifikované vo všetkých regiónoch do konca roku 2024.

Uvedené systémy certifikujú množstvo obnoviteľných surovín, ktoré sa pripisujú produktom s vyváženou biomasou (BMB). Tieto obnoviteľné suroviny nahrádzajú časť fosílnych surovín, ktoré sú potrebné na výrobu na samotnom začiatku hodnotového reťazca. Tento proces zaisťuje rovnakú kvalitu a vlastnosti výrobkov. Zákazníci tak môžu vyžívať tieto materiály ako hotové udržateľné riešenia. To isté platí pre chemicky recyklované vstupné suroviny, ako je napríklad pyrolýzny olej z odpadových pneumatík alebo zmiešaného plastového odpadu.

„V súčasnosti máme v ponuke už väčšinu nášho produktového portfólia na báze obnoviteľných surovín a s výrazne nižšou alebo dokonca nulovou čistou uhlíkovou stopou. Našim zákazníkom chceme pomôcť, aby čo najskôr splnili svoje ciele v oblasti udržateľnosti a ponúknuť im rozmanité obehové riešenia,“ dodáva Matthias Scheibitz, riaditeľ divízie Performance Materials spoločnosti BASF pre oblasť udržateľnosti.

Ambiciózny cieľ pre širšie portfólio produktov obehového charakteru

Spoločnosť BASF sa snaží zvyšovať využívanie obehových surovín vo svojom produktovom portfóliu a hľadá najlepšie riešenia v oblasti hmotnostnej bilancie, aby uspokojila očakávania zákazníkov z rôznych priemyselných odvetví. Divízia Performance Materials sa na svojej ceste za udržateľnosťou zaviazala dosiahnuť do roku 2030 aspoň 20 % svojich predajov v oblasti obehového hospodárstva, teda prostredníctvom výrobkov, ktoré podporujú nahrádzanie fosílnych surovín obehovými minimálne o 20 percent. K tomuto cieľu už teraz výrazne prispieva portfólio biopolymérov spoločnosti BASF, ktoré predstavujú optimálne riešenie pre certifikované kompostovateľné obaly a poľnohospodárske aplikácie. Biopolyméry prispievajú k uzatváraniu biologického cyklu tým, že znižujú množstvo potravinového odpadu, zvyšujú organickú recykláciu organického odpadu, vracajú živiny do pôdy a bránia hromadeniu mikroplastov v poľnohospodárskej pôde.

BASF ponúka širokú škálu komerčne dostupných udržateľných riešení a spoločných výtvorov

Divízia Performance Materials spoločnosti BASF považuje spoluprácu so zákazníkmi a partnermi z rôznych hodnotových reťazcov za základný kameň úsilia o dosahovanie udržateľnosti v oblasti plastov. „Je nevyhnutné, aby sme našim zákazníkom ponúkali komerčné a udržateľné riešenia pripravené na sériovú výrobu a inšpirovali ich tým, čo je dnes možné,“ hovorí Jung.

Obehový charakter musí byť už súčasťou návrhu výrobku. Príkladom je inovatívna technológia polyuretánovej (PU) peny, ktorú nedávno vyvinula divízia Performance Materials spoločnosti BASF, ktorá umožňuje jednoduchšiu a prispôsobiteľnejšiu mechanickú recykláciu. Prvé prototypy volantu, ktoré využívajú túto technológiu, boli nedávno verejne predstavené v Európe a Číne.

Istič SIRIUS 3RV2 od spoločnosti Siemens je prvý elektrický bezpečnostný výrobok, ktorý obsahuje komponenty z plastov vyrobených na základe bilancie biomasy, kde sa vstupné fosílne suroviny na začiatku hodnotového reťazca nahradili biometánom získaným z obnoviteľných zdrojov, ako je napríklad poľnohospodársky odpad.

BASF Slovensko spo. s.r.o. 
  

Podobne spoločnosť BASF spolupracovala na stoličke Flex Perch od spoločnosti Steelcase, kde využila plasty získané chemickou recykláciou, čím sa predišlo ich spaľovaniu alebo skládkovaniu.

BASF Slovensko spol. s.r.o.

V iných prípadoch sa biologické a recyklované suroviny využívajú komplementárne. Kľučka dverí a tlmič nárazu modelu Mercedes-Benz triedy S, vyvinuté v spolupráci so spoločnosťou Mercedes-Benz AG, obsahujú kombináciu pyrolýzneho oleja z odpadových pneumatík a biometánu z organického odpadu. Cieľom bolo nahradiť fosílne suroviny pri výrobe týchto plastov a zachovať ich pôvodného vlastnosti.

Spoločnosť BASF ponúka riešenia na zvýšenie využívania obnoviteľných surovín aj v obalovom priemysle. Jej portfólio certifikovaných kompostovateľných biopolymérov obsahuje aj triedu vyrobenú na základe bilancie biomasy. Okrem toho, že sú tieto materiály organicky recyklovateľný, vykazujú aj o 60 percent nižšiu uhlíkovú stopu výrobku (PCF) v porovnaní s príslušnou štandardnou triedou.

A napokon má spoločnosť BASF v ponuke aj komplexné portfólio technických plastov a polyuretánov s výrazne zníženou uhlíkovou stopou. Niektoré z týchto výrobkov s nízkou úrovňou PCF dosahujú stopu CO2 blízku nule, čím opätovne potvrdzujú, že udržateľná budúcnosť plastov je na dosah. Viac informácií nájdete na webovej stránke BASF.

1 Rozsah 1 zaznamenáva priame emisie CO2. Pochádzajú zo zdrojov emisií v závodoch BASF a zahŕňajú napríklad BASF výrobné závody a zariadenia na výrobu energie a pary. Rozsah 2 sa týka nepriamych emisií CO2, ktoré produkujú dodávatelia BASF pri výrobe energie, ktorú potom BASF nakupuje pre svoju výrobu.

2 Emisie rozsahu 3.1 súvisia s tovarom a službami, ktoré BASF nakupuje od svojich dodávateľov.


  • autor:
  • BASF Slovensko spol. s r.o.


    Mohlo by vás tiež zaujímať



     

    Najnovšie inzeráty

    Najbližšie výstavy

    Plastikársky slovník